Własna firma – warto czy nie..?

 

W drugiej części programu Młodzi Przedsiębiorczy, gimnazjaliści uczą się krok po kroku jak wygląda proces zakładania działalności gospodarczej. Na forum zapytaliśmy ich, czy warto myśleć o własnej firmie i dlaczego. Prezentujemy kilka wypowiedzi uczestników.

 

O firmie jako o realizacji siebie napisał zespół Młode przedsiębiorcze z Publicznego Gimnazjum w Karniewie.

Każdy człowiek dąży do osiągnięcia sukcesu. Niewątpliwie własny biznes mógłby być dla wielu ludzi spełnieniem marzeń. Oprócz korzyści finansowych, możemy czerpać satysfakcję i zadowolenie z działalności. Uważamy, że warto myśleć o własnej firmie.

 

Grupa smefriczki z Gimnazjum w Cieszkowach w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na społeczny charakter zakładania własnej działalności, czyli tworzenie miejsc pracy.

Naszym zdaniem, myśli o zakładaniu firmy chociaż wybiegają stosunkowo w daleką przyszłość warto już rozważać. Własna firma otwiera drzwi do wielkiej kariery, dużych zysków, dzięki zakładaniu firmy możemy pomoc innym ludziom w znalezieniu pracy - stworzyć dla nich godziwe warunki pracy.

 

Grupa diabelkipp z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli wypowiedziała o wartości własnej działalności w kontekście samodzielności.

Naszym zdaniem założenie własnej firmy pozwala na kierowanie własnym losem. Jesteśmy odpowiedzialni za nią i za to jak będzie pracowała oraz za jej wizerunek. Jest to w dużym stopniu usamodzielnienie się. Otwiera to wiele okien na poznanie świata biznesu.

 

O tym, że początki często są wymagające oraz o ważnym dla każdego przedsiębiorcy procesie decyzyjnym  pisali uczniowie z grupy gimtrusko_1 z Gimnazjum w Truskolasach.

Firma na początku wiąże się z dużym obciążeniem - z pewnością trzeba trochę zainwestować, należy bardzo świadomie i rozsądnie podejmować decyzje. A kiedy będziemy tak działać, to z szarej myszki będzie duży orzeł. Istnieje wiele firm, które odniosły popularność na rangę światową. Z pewnością przynoszą bardzo duże zarobki właścicielom, a także pracownikom. Czasem przynoszą nawet większą sławę dla danego państwa :)

Dlaczego? Bo właściciele nie bali się zaryzykować, byli odważni. Podejmowali rozsądne i świadome decyzje. Teraz uszczęśliwiają nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych ludzi, którzy chętnie korzystają z usług danej firmy.

 

Grupa Wojtka z Gminnego Gimnazjum w Czechach zwróciła uwagę na towarzyszące działaniom na rynku ryzyko.

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z ryzykiem, a szczególnie - dużym wkładem własnej pracy. Często efekty można zauważyć dopiero po kilku latach działalności - nieprzespanych nocach, posiadając niewiele wolnego czasu. Mimo że ustalamy zasady na jakich ma funkcjonować nasze przedsięwzięcie - nie do końca decydujemy o wszystkim. Wpływ na to czy interes wypali ma wiele czynników - głównie klienci. To oni wydają ostateczny werdykt powodzenia naszego biznesu. Wszystko zależy od tego czy będą chcieli kupić nasz pomysł, czy będą nim zainteresowani.

 

Grupa Paka z Publicznego Gimnazjum w Turawie  wspomniała o odpowiedzialności za innych, która towarzyszy zatrudnianiu pracowników.

W  obecnych czasach są problemy ze zdobyciem wymarzonej pracy. Jeśli utworzymy własną działalność możemy się realizować i spełniać się w pracy. Pracując we własnej firmie sami możemy ustalać godziny, w których pracujemy, co daje poczucie niezależności. Minusami własnego przedsiębiorstwa może być duża odpowiedzialność za siebie i naszych pracowników.

 

 

 

opracowała: Karina Szmyd

źródło grafiki:  Christophe BENOIT,  Business, Flickr, CC BY 2.0