Przedsiębiorczy o kieszonkowym

 

Gospodarowanie pieniędzmi jest swego rodzaju sztuką. Racjonalne podejście do wydatków jednym przychodzi z łatwością, innym sprawia trudności. Zapytaliśmy uczestników programu Młodzi Przedsiębiorczy na co najczęściej przeznaczają swoje kieszonkowe. Czy łatwo jest im oszczędzać? I czy wśród swoich rówieśników dostrzegają odzwierciedlenie badań, które wskazują, że większość nastolatków wydaje swoje pieniądze na słodycze, napoje i doładowania do telefonów.

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka opinii, którymi podzielili się z nami uczniowie:

Jesteśmy typowymi nastolatkami. Nasze źródła dochodu to przede wszystkim kieszonkowe. Rzeczywiście z naszych budżetów wynika, że najwięcej wydajemy na słodycze. Na szczęście nie są to nasze jedyne wydatki. Budżety uczniowskie uświadomiły nam, że dysponujemy dość dużymi kwotami pieniędzy (jak na uczniów) i odpowiednia kalkulacja wydatków może doprowadzić do dużych oszczędności. Każda z nas chce zacząć oszczędzać nie tylko poprzez sporadyczne wrzucanie pieniędzy do skarbonki, ale również poprzez racjonalne planowanie swoich wydatków (regularne odkładanie pieniędzy). Mamy swoje marzenia i cele, które chcemy zrealizować.  Nasze sposoby na oszczędzanie to: mądre planowanie wydatków i prowadzenie własnego budżetu (co miesiąc), zrezygnowanie w danym miesiącu z jednego wydatku okazjonalnego, zmniejszenie np. o 5 zł kwoty kilku wydatków w miesiącu i „obowiązkowo” ograniczenie ilości kupowanych słodyczy.

Zespół CleverArt ze Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach.

 

Pieniądze to bardzo ważna rzecz w życiu każdego młodego człowieka. Mniejsza lub większa kwota, ale co ważne zapracowana sumiennie - wyprowadzając psa, wynosząc śmieci, sprzątając w pokoju. My nasze kieszonkowe odkładamy, aby potem wydać je na coś większego pozwalającego rozwijać nasze zainteresowania i pasje. Mamy również nadzieję, że ten kurs pomoże nam uczyć się prosperowania pieniędzmi, a to jest wiedza bardzo przydatna w przyszłości.

Zespół Żarówki, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Grajewie.

 

Nie raz mówi się, że nie warto powierzać pieniędzy młodym "bo wydadzą je na głupoty", ale czy to prawda? Uważamy, że każdy w naszym wieku zdaję sobie sprawę, że pieniądze nie rosną na drzewach, lecz że na każdą złotówkę trzeba zapracować. Dlatego pracująca młodzież, która może tworzyć swój mały budżet powinna być przykładem dla każdego. Samo kieszonkowe od rodziców, nie powinno w naszym wieku być jedynym źródłem pieniędzy. Jeśli chodzi o nasz wydatki... oczywiście czasem są to głupie zachcianki, którym celem jest zaspokojenie małego pragnienia, lecz częściej oszczędzamy nasze pieniędzy by wydać je na większe cele. Zbieramy na dodatkowe kursy językowe, produkty, które pozwalają nam rozwijać talenty.

Team Business Insiders z Prywatnego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie.

 

Jeśli chodzi o nasze kieszonkowe, to mimo że jesteśmy zespołem przeciętnych nastolatków, to jednak większość wydatków nie stanowią u nas słodycze i napoje. Naszym zdaniem warto wydawać i zainwestować np. w książki, gdyż one nie tylko stymulują nasz umysł, pogłębiają naszą wiedzę, zasób słownictwa, ale także poprawiają pamięć, kształtują naszą osobowość, nasze poglądy, uspokajają itp. Po drugie - ważny dla nas jest wygląd, więc część środków przeznaczamy na kosmetyki, ubrania - wychodzimy z założenia, jak Cię widzą tak Cię piszą. A ponadto dobrze wyglądać, każdy lubi. 

Zespół Przedsiębiorczy ze Szkoły Podstawowej w  Rzepedzi.

 

Pieniądze które dostajemy tzw, ''kieszonkowe'' to ważna rzecz w naszym życiu. Dostajemy je róznie, czasami więcej lub mniej, może to zależeć od tego czy pomagaliśmy rodzicom w obowiązkach codziennych czy w trochę bardziej wyczerpujących pracach. Rodzice dając nam kieszonkowe chcą uczyć nas jak obchodzić się z pieniędzmi, żebyśmy zauważyli jak łatwo można je wydać i ich nie mieć. Poprzez dostawanie drobnych pieniędzy uczymy się planowania wydatków w młodym wieku. Każda osoba ma rózne potrzeby i wydaje kieszonkowe na rózne potrzeby, jednak najczęstszymi powodami do wydawania pieniędzy jest jedzenie np. do szkoły, ubranie albo randka po szkole. Ale gdy chcemy kupić sobie jakąś droższą rzecz umiemy na nią długo odkładać pieniądze, aby dojść do celu. Przez kieszonkowe uczymy się inwestować.

Zespół Atomówki, Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.

 

Uważamy, że mimo, iż kieszonkowe to przeważnie drobne pieniądze, który nic nie znaczyłyby dla przeciętnie zarabiającego Polaka, to dla nas - młodych ludzi, nastolatków, przygotowujących się do dorosłego życia, to niezwykle ważna kwestia. Podczas, gdy wiele nierozważnych ludzi w naszym wieku po otrzymanym kieszonkowym z prędkością światła pobiegnie do sklepu i kupi zapasy chipsów, to my staramy się (nie zawsze nam wychodzi) przeznaczać je na ważne cele i przygotowywać się do dorosłego życia, gdzie nie będzie już wiecznego oparcia finansowego w postaci naszych rodziców i przyjdzie czas na zaprzątanie sobie głowy budżetem i innymi sprawami związanymi z pieniędzmi. Tymczasem zazwyczaj odkładamy pieniądze, a potem przeznaczamy je na nasze zainteresowania lub kupujemy za nie coś, co mogłoby sprawić radość naszym bliskim (prezenty na święta, urodziny i tym podobne). Naszym mottem jest myślenie przyszłościowo, bo jak myślicie, co jest ważniejsze: paczka batoników co tydzień, czy na przykład spotkanie naszego idola po kilku miesiącach oszczędzania?

Zespół Kiszone żyrafy z Zespołu Szkół im. St. Ligonia w Truskolasach.

 

Opracowała: MaŚ 

Źródło grafiki: bhanu malhotra, Money, Flickr, by-nc/2.0/