Przedsiębiorczy o kieszonkowym

 

Gospodarowanie pieniędzmi jest swego rodzaju sztuką. Racjonalne podejście do wydatków jednym przychodzi z łatwością, innym sprawia trudności. Zapytaliśmy uczestników programu Młodzi Przedsiębiorczy na co najczęściej przeznaczają swoje kieszonkowe. Czy łatwo jest im oszczędzać? I czy wśród swoich rówieśników dostrzegają odzwierciedlenie badań, które wskazują, że większość nastolatków wydaje swoje pieniądze na słodycze, napoje i doładowania do telefonów.

 

Poniżej przedstawiamy kilka opinii, którymi podzielili się z nami uczniowie:

 

Nasze kieszonkowe wydajemy głównie na opłaty i rachunki za telefon oraz słodycze i napoje. Można powiedzieć, więc że jesteśmy przeciętnymi polskimi nastolatkami. Jednak nie wydajemy wszystkich pieniędzy! Resztę odkładamy na nasz krótkoterminowy cel lub wydajemy na poszerzanie zainteresowań. Według nas, kieszonkowe warto wydawać na kulturę, przez co rozumiemy chodzenie do kina, czy teatru. Rozwija to nie tylko nasze zainteresowania, czy zasób słów, lecz także rozszerza horyzonty naszej wiedzy, przez co będziemy mogli aktywniej uczestniczyć w różnego rodzaju dyskusjach.

Zespół Galaktyczne lamy z Zespołu  Szkół im. St. Ligonia w Truskolasach

 

Każdy członek naszego zespołu dostaje kieszonkowe, są to jednak różne sumy. Wahają się one pomiędzy 40zł-100zł. Jak to dziewczyny, większość naszych kieszonkowych wydajemy na ubrania oraz buty. Wszystkie także bardzo lubimy czytać książki, więc i na nie wydajemy średnio 30zł. Część naszych pieniędzy inwestujemy też w słodycze czy napoje zakupione w szkolnym sklepiku. Każdy czasami potrzebuje trochę rozrywki, dlatego choć raz w miesiącu przeznaczamy kieszonkowe na wyjścia do kina, teatru, kręgielni czy na koncert. Oprócz wydawania, zawsze odkładamy kilka złotych do skarbonki, aby choć trochę przybliżyć się do osiągnięcia celów wymagających funduszy.

Zespół Back Pack z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej w Łodzi

 

W naszej grupie niektórzy członkowie mają ustalone comiesięczne kieszonkowe, a niektórzy dostają pieniądze od rodziców według bieżących potrzeb. Pieniądze, które otrzymujemy najczęściej wydajemy na jedzenie, jak większość osób w naszym wieku. Uważamy, że dobre zagospodarowanie naszych funduszy jest bardzo ważne - warto poświęcić część budżetu na rozwijanie pasji i zainteresowań oraz kształcenie się od strony kulturowej poprzez np. wyjścia do kina lub teatru.

Uczniowie z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej w Łodzi - Zespół Dudrx

 

Otaczający nas pędzący świat, telewizja, internet, bombardujące nas zewsząd reklamy, wszystko to sprawia ,że mamy wiele zachcianek, potrzeb. Chcemy mieć markowe ubrania, kosmetyki, gadżety, być jak nasi wirtualni mentorzy ( youtuberzy, blogerzy). Niestety oceniamy się często na podstawie tego co mamy, a nie kim jesteśmy, dlatego sporą część swoich pieniędzy przeznaczmy na rzeczy markowe. Często okazuje się, że są one przeciętnej jakości i taki sam produkt można kupić gdzie indziej znacznie taniej i zaoszczędzić w ten sposób pieniądze. Warto więc posłuchać dorosłych i nie zwracać uwagę markę, a na jakość produktu, przede wszystkim czytać etykiety. Na chwilę obecną ulegamy modzie, ale każdy nietrafiony zakup uczy nas dokonywać dobrych, racjonalnych wyborów i tym samym oszczędzać kieszonkowe.

Zespół The last one z Zespołu  Szkół im. St. Ligonia w Truskolasach

 

Zaczniemy od tego, że nie każdy z naszej grupy dostaje kieszonkowe i wcale nie czuje się z tym źle. Rodzice zaspakajają nasze potrzeby a pieniądze dostajemy kiedy faktycznie ich potrzebujemy. Ci z nas, którzy kieszonkowe otrzymują wydają je m.in. na jedzenie, oczywiście w granicach rozsądku. Jesteśmy zwolennikami oszczędzania, wolimy uzbierać większą sumę pieniędzy, żeby później móc ją przeznaczyć na zaspakajanie naszych potrzeb, np. na kupno ubrań, lepszy sprzęt komputerowy czy rower.

Zespół Szkolny Klub Przedsiębiorczych 5 z Gimnazjum nr 1 w Lęborku

 

Opracowała: MaŚ 

Źródło grafiki: bhanu malhotra, Money, Flickr, by-nc/2.0/