Porozmawiajmy o edukacji ekonomicznej

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju zapraszają nauczycieli historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce do udziału w bezpłatnej konferencji pt. "Edukacja ekonomiczna a społeczeństwo obywatelskie". Konferencja odbędzie się 25 maja 2017r. (czwartek) w godz. 10.00-17.00 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej objęły nad nim honorowy patronat.

 

Konferencja składać się będzie z czterech paneli tematycznych.

1. Rozpoczniemy od panelu dyskusyjnego „Nauczanie ekonomii a postawa obywatelska”. Debata będzie miała na celu zmierzenie się z pytaniem „Jaki jest związek miedzy ekonomią a świadomością obywatelską?”. Każdy z ekspertów przedstawi swoje spostrzeżenia związane z nauczaniem ekonomii oraz zaprezentuje swoje rekomendacje. W loży ekspertów zasiądą: Marek Tatała, ekonomista FOR, Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Aneta Waszkiewicz, wykładowczyni  w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

2. Podczas panelu: „Kongres Młodzieży Przedsiębiorczej – współpraca na rzecz wzrostu świadomości ekonomicznej” panie Iwona Brożyna i Iwona Wojciechowska z 1 oddziału Banku Zachodniego WBK w Świdnicy, opowiedzą o nowej formie edukacji i aktywizacji uczniów, jaka powstała w Świdnicy. Zaprezentują także efekty współpracy ze szkołami w zakresie edukacji ekonomicznej z wykorzystaniem „Komiksów ekonomicznych”.

3. Ostatnią częścią konferencji będzie panel dyskusyjny pt. „Wyzwania w nauczaniu ekonomii”. Mikołaj Pisarski, KoLiber, dr Katarzyna Mikołajczyk, Akademia Młodego Ekonomisty SGH, dr Dariusz Danilewicz, wykładowca SGH zaprezentują efekty swojej pracy naukowej, dydaktycznej oraz przedstawią nauczycielom rekomendacje dotyczące nauczania ekonomii na różnych poziomach edukacji. W tym panelu nauczyciele dowiedzą się, z jakimi wyzwaniami mogą się spotkać i jak mogą sobie z tym radzić.

Po każdym z paneli przewidziana jest dyskusja. Zwieńczeniem konferencji będzie wykład prof. Leszka Balcerowicza.

 

Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 maja 2017r. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie www.for.org.pl.

Każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie 2 antologie VIII edycji komiksów ekonomicznych, do których dołączone są płyty ze scenariuszami lekcji oraz książkę „Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy“ Wolfganga Koydla. Uczestnicy otrzymają również zaświadczenie o udziale w konferencji.

 

Program konferencji

Godziny

Panel

Prelegenci

9.00-10.00

Rejestracja uczestników

 

10.00-10.20

Wystąpienie prezes FOR Agaty Stremeckiej oraz JM rektora SGH prof. Marka Rockiego

 • Agata Stremecka, prezes FOR
 • Marek Rocki, rektor SGH, senator RP

10.20-12.00

I panel: Nauczanie ekonomii a postawa obywatelska

 • Marek Tatała, ekonomista FOR
 • dr Aneta Waszkiewicz, wykładowczyni SGH
 • Sylwia Żmijewska – Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatelskiej

12.00-12.20

I przerwa kawowa

 

12.20-14.00

II panel: Kongres Młodzieży Przedsiębiorczej – współpraca na rzecz wzrostu świadomości ekonomicznej

 • Iwona Wojciechowska, dyrektor  1 oddziału BZWBK w Świdnicy
 • Iwona Brożyna, kierownik obsługi klientów, 1 oddział BZWBK w Świdnicy

14.00-14.40

Przerwa obiadowa

 

14.40-16.10

III panel: Wyzwania w nauczaniu ekonomii

 • dr Katarzyna Mikołajczyk, Akademia Młodego Ekonomisty SGH
 • Mikołaj Pisarski, prezes KoLibra
 • dr Dariusz Danilewicz, wykładowca SGH

16.10-16.30

II przerwa kawowa

 

16.30-17.00

Wykład podsumowujący

 • prof. Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady FOR, ekonomista, były wicepremier i minister finansów