Młodzi Przedsiębiorczy projektują firmy

Drugą część programu Młodzi Przedsiębiorczy można określić krótko hasłem: „Zakładamy firmę!”. Gimnazjaliści mają szansę wykazać się przedsiębiorczością i kreatywnością projektując zespołowo własną firmę. Inspiracje czerpią z różnych źródeł – od swoich pasji, przez grupowe dyskusje po… ulubione seriale. Zaciekawieni? Prezentujemy główne trendy oraz kilka pomysłów uczestników programu.

 

Największą popularnością cieszą się firmy z branży gastronomicznej. Uczestnicy zaproponowali szeroką gamę restauracji, kawiarni, cukierni i przedsiębiorstw gastronomicznych innego typu. Widać wyraźnie, że w modzie jest zdrowe odżywianie. Łączy się z tym trend „bycia fit” - kilka pomysłów dotyczy różnego rodzaju sportów. Poniżej przedstawiamy pomysł, który łączy w sobie obydwa te aspekty, a ponadto wykazuje troskę o zdrowie lokalnej społeczności.

 

Grupa Atomówki z Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu pisze:

  Pomysł na naszą firmę, czyli - siłownię połączoną z restauracją, został zaczerpnięty z naszego wspólnego zamiłowania do sportu i jedzenia. Ponadto, ważnym elementem, który wpłynął na naszą decyzję była konieczność przeciwdziałania rozwojowi schorzeń cywilizacyjnych, tj. otyłości, cukrzycy typu 2 czy nowotworów. […] Stąd też, niezwykle istotnym wydaje nam się, co stanowi misję naszego przedsięwzięcia, konieczność kształtowania właściwych postaw prozdrowotnych już u dzieci i młodzieży jak również osób dorosłych, realizowanych poprzez krzewienie kultury fizycznej i sportu w połączeniu z właściwą dietą.

 

Inny pomysł na działalność w części gastronomiczną ma grupa Konsumpcjonistyczne Shopy z Gimnazjum Niepołomicach.

Po burzliwych dyskusjach i różnych pomysłach postanowiliśmy otworzyć cafepralnię. Wśród naszych znajomych mamy wiele osób, które pracują a jednocześnie są kawalerami i pannami. […] W naszej okolicy funkcjonuje strefa przemysłowa i wiele takich osób wynajmuje mieszkania i mieszka samodzielnie. Wiele z nich może nie mieć dostępu do pralek. W Niepołomicach powstało także wiele punktów gastronomicznych i przedszkolnych, które potrzebują wyprać obrusy, serwety itp. Pomyśleliśmy aby takie osoby mogły wykorzystać zwykłą czynność jaką jest pranie do spotkania się. Wiemy, że takie miejsca funkcjonują w innych krajach.

 

Widać też wyraźnie wpływ wszechobecnej digitalizacji – grono pomysłów dotyczy nowoczesnych technologii, programowania, gier komputerowych, produkcji sprzętu elektronicznego czy e-learningu. Dobrze ma się też branża odzieżowa, kosmetyczna i różnego rodzaju warsztaty samochodowe.

Grupa mpgimnazjum2 ze Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim pisze:

Nasza firma będzie zajmowała się organizacją gier rozrywkowych typu Lasertag. Pomysł wziął się z naszej miłości do gier, a forma aktywności, którą będziemy oferować , idealnie zastępuje liczne tryby z gier komputerowych. Naszym zdaniem jest to dobry sposób na odciągnięcie młodzieży od komputerów i na zachęcenie do aktywnego trybu wypoczynku.

 

Pojawiło się też kilka pomysłów niosących wartość społeczną.

Grupa gimtrusko_1 z Gimnazjum w Truskolasach mówi:

Zastanawiając się nad tym, czym będziemy się zajmować, braliśmy pod uwagę to, aby jak najwięcej osób korzystało z naszych usług. Wpadliśmy na pomysł, aby utworzyć stowarzyszenie na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, ponieważ zauważyliśmy, że w naszym otoczeniu jest dużo takich osób i często są one pozostawione samym sobie, ponieważ w naszej okolicy nie ma instytucji zajmujących się niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym. […] Nasze stowarzyszenie będzie organizować pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Zamierzamy występować do pobliskiej stadniny koni o umożliwienie hipoterapii, pomagać w opiece nad osobami niepełnosprawnymi podczas nieobecności rodziców, organizować np. koncerty charytatywne, aby pozyskać fundusze na zorganizowanie spotkań np. z okazji świąt dla osób niepełnosprawnych.

 

Inny rodzaj działalności, który dba o lokalną społeczność to Szkoła Rodzenia i Macierzyństwa – pomysł grupy gang dzikich wieprzy z Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim. O swoim pomyśle piszą:

W założeniu nasza firma ma pakiet usług dla przyszłych rodziców. Ćwiczenia dla mam w ciąży i kursy opieki nad dzieckiem do 1 roku życia, czyli od noworodka do pierwszego kroczka, szczególnie dla młodych par oczekujących pierwszej pociechy. […] Na tle innych dostępnych na rynku szkół rodzenia wyróżnia nas pełny pakiet opieki nad ciężarną, konsultacje ginekologiczne, oraz (w przyszłości) dostęp do lekarza pierwszego kontaktu. Klinika jest prywatna więc kobieta nie musi czekać na wizytę/zajęcia w żadnych kolejkach. Nie skupiamy się tylko na przyszłych mamach ale bierzemy też pod uwagę szkolenie przyszłych tatusiów[…].

 

Zespół Kreatywne Marchewki z Gimnazjum nr 1 w Piasecznie aktywizuje:

Długo zastanawiałyśmy się jaką firmę założyć. Stwierdziłyśmy że chcemy zrobić coś dla ludzi. Pro publico bono. Doszłyśmy do wniosku że w Polsce jest dość dużo (cały czas za mało, ale lepsze to niż nic) akcji społecznych, ale mnóstwo osób nie ma pojęcia o istnieniu jakiejkolwiek z nich. Tak powstał "INICJATOR - DLA LUDZI KTÓRZY CHCĄ COŚ ZMIENIĆ". Jest to strona internetowa, na której zbierzemy wszystkie ciekawe akcje społeczne i napiszemy jak można im pomóc, działać, jak wyjść z własną inicjatywą. Nasza firma będzie zarządzać stroną.

 

Przykład ciekawego pomysłu na wykorzystanie istniejącego już terenu pokazuje grupa Inglotersi z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie, którzy planują otworzyć w swojej miejscowości Klub Młodzieżowy " Targowisko".

W Lubaczowie kilka lat temu został zlikwidowany klub młodzieżowy " Strzecha u Lecha". Od tej pory nie powstało żadne podobne miejsce dla młodzieży, która nie wie, co ze sobą  w wolnym czasie zrobić. W 2013 r. władze miejskie wybudowały nowe targowisko "Mój Rynek", które okazało się nietrafioną inwestycją. Obecnie jest pustostanem. Nikt nie ma pomysłu, jak wykorzystać to miejsce. Natomiast spontanicznie gromadzi się tam młodzież, która przesiaduje pod zadaszeniami. Istnieje więc zapotrzebowanie na uruchomienie w istniejących tam lokalach miejsc dla młodzieży w postaci kawiarenki czy salonu gier.

Młodzież od lat skarży się, że nie ma takiego miejsca dla siebie, a my możemy  im je stworzyć w ramach realizacji programu "Młodzi przedsiębiorczy" [...]  Na targowisku do wykorzystania jest kilka samodzielnych pomieszczeń zamkniętych ze wspólnym zapleczem sanitarnym. Planujemy utworzyć w jednym z nich kawiarenkę z ciastami i napojami bezalkoholowymi z możliwością organizowania autorskich wieczorów muzycznych, poetyckich, plastycznych, itp.  Zamierzamy zaproponować również miejsca dla gier zręcznościowych: bilard, tenis stołowy czy piłkarzyki oraz  przeznaczonych na turnieje gier komputerowych, a także zakłady bookmacherskie. W okresie letnim planujemy organizować tam koncerty, dyskoteki, spotkania z młodymi twórcami kultury.

 

 

opracowała: Karina Szmyd

źródło frafiki:  The Wolf Law Library, Rubber Stamp Tree, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0