Kooperatywa. Co to takiego?

Pojęcie ekonomii społecznej jest bardzo szerokie i dotyka wielu sfer życia społecznego. Jednak, chcąc znaleźć wspólny mianownik, można powiedzieć, że kluczową zasadą w tej idei jest prymat działania na rzecz ludzi (członków, podopiecznych) nad maksymalizacją zysku. Oznacza to, że dla jednostek ekonomii społecznej istotne znaczenie ma – obok celu gospodarczego – misja społeczna.

 

Zagadnienia związane właśnie z misją społeczną, ideą kooperatyw i spółdzielczości przybliżyła uczestnikom pani Justyna Szambelan - założycielka Kooperatywy spożywczej "Dobrze", wcześniej współtwórczyni Koalicji Sprawiedliwego Handlu w Polsce oraz kampanii "Kupuj Odpowiedzialnie!" Polskiej Zielonej Sieci. Z wykształcenia ekonomistka, przygotowuje doktorat z zagadnień ekonomii społecznej.

 

 

Podczas spotkania online uczniowie mieli okazję zapoznać się z założeniami i historią pierwszych kooperatyw oraz prześledzić krok po kroku powstawanie kooperatywy „Dobrze”. Pytań było co nie miara, a całe spotkanie uświetniła wirtualna wycieczka po sklepiku ze zdrową żywnością, którego współtwórczynią jest prowadząca.

 

 

Refleksje gimnazjalistów uczestniczących w spotkaniu nt. webinarium:

Konferencja bardzo nam sie podobała.

Najbardziej podobało mi się życzliwe odpowiadanie na pytania i sklep.

Bardzo nam się podobało. Dziękujemy i pozdrawiamy z gimnazjum w Cieszkowach :) (grupa Smerficzki wraz z grupą Cocojambo!)

Najciekawsze były informacje na temat innowacyjnego sklepu.

 

Opinie nauczycieli

Temat był bardzo ciekawy, na uczniach zrobił ogromne wrażenie, pogłębił ich znikomą  wiedzę na temat funkcjonowania spółdzielni, mieli wiele pytań, rozwiali swoje wątpliwości. Jeszcze bardziej ucieszyło ich to, że uczestniczyli  w webinarium, wirtualnie zwiedzili sklep. Prowadząca z pasją, praktyk, współzałożycielka spółdzielni, nic dodać nic ująć. Kontakt z uczniami bardzo dobry.

 nauczycielka z Gimmnazjum nr 1 w Łęborku

Uczniom najbardziej  podobała się wirtualna wycieczka po sklepie "Dobrze" oraz pokazanie praktycznej strony zakładania kooperatywy.

    nauczycielka, Gimnazjum w Truskolasach

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z  zamieszczonymi poniżej materiałami. Na podstawie prezentacji można przeprowadzić z uczniami lekcję o historii spółdzielczości:

 

 

 

Opracowała: Daria Żukowska, Anna Dobrowolska