Bankowość przyszłości

Według szacunków NBP tzw. poziom ubankowienia Polaków wynosi obecnie około 83%. Oznacza to, że zdecydowana większość z nas korzysta z różnych usług bankowych. Przyszłość bankowości to już nie tylko proste narzędzia do zarządzania budżetem domowym czy firmowym, ale całe spektrum innowacyjnych udogodnień, które pozwolą nam korzystać z sektora bankowego na poziomie, o jakim nam się  jeszcze nie śniło. Wraz z uczestnikami programu Młodzi Przedsiębiorczy postanowiliśmy przewidzieć, jak może wyglądać bankowość przyszłości. Oto ich pomysły.

 

Myślimy, że za 20 lat będziemy płacili za pomocą tęczówki oka lub odcisku palca. Pieniądze będą wyłącznie wirtualne. Waluta będzie wspólna dla całej Unii Europejskiej. Banki jednak będą dalej działać, będą udzielały kredytów i operowały finansami na kontach. Jednak będą one w większości wirtualne, hologram i sztuczna inteligencja będą rozwiązywały problemy , z jakimi borykają się ludzie.

Zespół Rusz z miejsca, SP w Goleszynie

 

W przyszłości wszystkie banknoty zostaną zastąpione przez o wiele poręczniejsze telefony albo też nawet o swojego rodzaju czipy wszczepione w skórę i będziemy płacić przykładając tylko rękę do terminala, który będzie sczytywał nasze dane i pobierał środki ze sprzężonego z czipem konta. W przyszłości będziemy kontaktować się z pracownikami banku wirtualnie np. przez wideo-rozmowy. Zatwierdzać pożyczki lub potwierdzać przelewy będziemy poprzez odcisk palca np. będziemy przykładać palec do touchpada komputera, a ten będzie sczytywał odcisk palca i potwierdzał przelew.

Zespół PRESTIŻOWCY z SP nr 38 w Warszawie

 

W dzisiejszych czasach możemy płacić przy pomocy karty z plastiku, a nawet telefonem. Nikt wcześniej wie wyobrażał sobie, że za zakupy będzie można zapłacić w ten sposób lub przy podaniu prostego kodu (Blik). A w przyszłości? Naszym zdaniem, będzie można płacić przy pomocy odcisku palca. Najpierw, będzie trzeba dać odcisk swojego palca w banku, tak, jak podaje się go w bazie danych do policji. będzie on przypisywany do konta tak, jak karta płatnicza. Wtedy w sklepach będą niewielkie skanery, wyglądające jak czytnik liń papilarnych z najnowszych telefonów. Według nas to bardzo prawdopodobne i czekamy, aż będzie to możliwe!...

Wesołe Kabaczki z SP nr 205 w Łodzi

 

Uważamy, że w przyszłości do płacenia będą używane tylko telefony. Nie będzie trzeba chodzić do kas, jedynie skasować metkę i automatycznie przedmiot będzie nasz, a pieniądze zostaną odjęte z konta. Nie będzie wtedy żadnych pieniędzy w wersji fizycznej. Banki nie będą działać, natomiast na ich miejscach pojawią się biura kontroli pieniędzy.

Zespół Rekiny biznesu, SP w Sosnowicach

 

Jak w przyszłości będą wyglądać pieniądze i czy w ogóle będą istnieć? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, może przestaniemy korzystać z banknotów i jedyną formą płatności będzie waluta internetowa, jest też opcja, że rozwój technologiczny nas przerośnie i w wyniku tego będziemy prowadzić handel wymienny, jak powiedział to Albert Einstein „ Nie wiem jak będzie wyglądała trzecia wojna światowa ale wiem, że czwarta będzie na kije i kamienie”. Dlatego ciężko jest też jednoznacznie stwierdzić czy w przyszłości będą istnieć banki, na pewno będą miejsca w których będziemy składać nasze rzeczy.

Zespół ETA, CKZiU - Technikum nr 4, Sosnowiec

 

Naszym zdaniem krypto waluta to jedyna z kilku wersji przyszłości. Płatność za pomocą telefonu, brak „drobnych” w portfelu i nie ograniczony dostęp do produktów. Uważamy, że nikt z nas już za parę lat nie będzie pamiętał o noszeniu portfela przy sobie, a wręcz będzie to staromodny model. Ale jakie konsekwencje niesie ze sobą internetowa bankowość? To na pewno w pewnym stopniu niebezpieczeństwo związane z cyberprzestępczości. Włamania na konta, kradzież pieniędzy z nich to już aktualna rzeczywistość na którą musimy uważać. Jeśli natomiast chodzi o banki. Myślimy, że sama istota banku się nie zmieni, natomiast ich system i struktura wręcz przeciwnie. Konta oszczędnościowe, kredyty to produkty bankowe, które uważamy, że każdy prędzej czy później będzie potrzebował. Ale bank to nie tylko nasze konto to także ludzie, którzy w ramach jego działalności mogą nam zawsze pomóc, a to na pewno ważne opcja dla każdej osoby, która nie posiada wystarczającej wiedzy by sama mądrze prowadzić swoje pieniądze. Dlatego naszym zdaniem bank to instytucja, która może w innej formie, ale będzie istniała.

Grupa Business Insiders, Prywatne Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie

 

Według nas w przyszłości nie będzie pieniędzy, lecz kryptowaluta . Banki nie będą miały swoich oddziałów fizycznie, ponieważ wszystkie operacje będą odbywać się przez internet. Płatność nie będzie odbywać się nawet blikiem tylko z wykorzystaniem linii papilarnych. W sklepach nie będzie kas tylko w każdym koszyku będzie system rozróżniający towary i automatycznie naliczający cenę. W klepach nie będzie ekspedientek. Pytanie tylko czy brak kontaktu z innym człowiekiem nie wpłynie na naszą psychikę, przecież potrzebujemy miłości i kontaktu z innymi. Uczuć nie oszukamy. Czy ułatwienie nie spowoduje naszego rozleniwienia i braku rozwoju?

Zespół 8c dziewczyny, SP nr 15 w Żorach